Гласовити арапски математичар Ал-Хаваризми (Al-Hawarizmi), аутор данашњег рачунања по њему прозваног алгоритма, написао је Багдаду око 825. године нове ере своје капитално дјело Ал џебр вал – мукабала (Al gebr wal mugabalah), у коме је алгебра први пут добила свој назив и математички израз.
Ал-Хаваризми је написао два поглавља своје књиге, о удвостручавању и преполовљавању, као нарочитим начинима рачунања. У том дјелу се први пут спомиње нула (0), до тада непознаница у математичким знаностима.
„Тај неки природни феномен“, који је утјецао на Арапе, да су од крајње заосталих номадских, многобожачких и сиромашних племена постали водећи народ у многим знаностима свога времена, дио је монотеизма, односно прелазак на ислам.
Ислам је у првим десетљећима по објави ослобађао људе, који су га примали, идолопоклонства, фетишизирања и култа личности, изједначавајући их према њиховим вриједностима, без разлике на поријекло, положај и боју коже.
Као вјера једног јединог свемогућег и свезнајућег Бога, створитеља и господара свих свјетова, ислам је дао поуке људима, да само својим радом и умијећем, могу доћи до спознаје животне истине. У томе је узрок ширења арапске државе попут бујице према Истоку и Западу, а брзо слабљење и пропадање Бизантијског и Перзијског царства, чији се народи асимилирају с Арапима, примају ислам и, са својим културама доприносе стварању нове свјетске Исламске цивилизације.
Ваља споменути да су многи учењаци давно потврдили, да су баш захваљујући појави ислама Арапи могли донијети у средњовјековну мрачну Европу, прву зобницу стеченог знања и искуства у многим знаностима и тиме посредно утјецати на буђење њезине ренесансе.
Литература:
1. Е. Неуферт, Правила грађевинарства, превод инг. Вл. Поточњак Београд, 1952.
2. Хрватска енциклопедија, књига I/236, Загреб, 1941.
|