Sigismund Freud rođen je 6. maja 1856. u Freibergu (Příboru), ruralnom gradiću u sjeveroistočnoj Moravskoj, južno od Ostrave.
U oktobru 1859. godine njegov otac Jakob Freud je s porodicom napustio gradić u kojem je tkalački obrt odumirao, i preselio se u Leipzig, a na početku sljedeće godine u Beč. Tu je Freud živio sve do juna 1938. godine.
U oktobru 1873. Freud se upisao na Medicinski fakultet u Beču, odustavši od studiranja prava. Godine 1878. promijenio je ime u Sigmund. Diplomirao je teku martu 1881. jer je produžio studij kako bi mogao raditi kao znanstveni asistent u fiziološkom laboratoriju Ernsta Brückea od 1876. do 1882. Na Brückov nagovor budući se fiziolog posvetio općoj praksi s naglaskom na neurologiji, te je u septembru 1885. postao docent neuropatologije. Iste godine dobio je stipendiju da studira u Parizu kod Charcota, a u septembru 1886. ostvario je četverogodišnji san oženivši se Marthom Bernays (1861-1951) iz Hamburga. U oktobru 1883. njen se brat Eli oženio Freudovom sestrom Annom (1858-1951); bračni se par 1892. odselio u Sjedinjene Države gdje je njihov sin, Edward L. Bernays poslije Prvog svjetskog rata lansirao novo područje odnosa s javnošću (public relations). Freudov se brak pokazao izuzetno sretnim, jer mu je pružio potrebni emotivni odušak. Freudovi su imali šestero djece. Stanovali su isprva u Sühnhausu što ga je Franjo Josip dao sagraditi na mjestu Ringtheatera. Teatar je izgorio 8. decembra 1881. za vrijeme predstave, kojoj je trebao prisustvovati i Freud sa sestrom Annom. Freudovi su se 1891. preselili u stan na drugom spratu u Berggasse 19 i ondje su ostali do 1938. Pošto je niz godina služio kao radionica, stan je napokon restauriran u muzej.
Freudovu originalnost afirmiralo je djelo Die Traumbedeutung (Tumačenje snova). Njegovim je objavljivanjem započelo četrdesetgodišnje razdoblje razrade i širenja teorija psihoterapije koju je Freud u februaru 1896. nazvao psihoanalizom (Psychoanalyse). Iako je 1902. postao izvanredni profesor na Medicinskom fakultetu, propagirao je svoju školu psihoterapije izvan fakulteta. Premda je mrzio putovanje željeznicom, Freud je često putovao po Njemačkoj i Italiji a sudjelovao je i na psihoanalitičkim kongresima u Budimpešti, Hagu i Londonu. Freud je 1909. posjetio Sjedinjene Države gdje je predavao na Univerzitetu Clark u Worcesteru, savezna država Massachusetts, i stekao nepovoljan dojam o Americi.
U martu 1938. prijatelji su nagovorili osamdesetogodišnjeg Freuda da napusti Beč, koji su okupirali nacisti, i otputuje u London. Tu su mu kći Ana i Ernest Jones priredili dom u zemlji koju je starac oduvijek bio cijenio. Pošto je prodao većinu svoje biblioteke nekom trgovcu (koji ju je prebacio u njujorški Psihijatrijski institut) Freud je napustio grad što ga je i mrzio i ljubio. Dugovao mu je više no što je bio spreman priznati. Umro je u Londonu 23.9.1939. godine.
|