Сигисмунд Фројд (: Freud) рођен је 6. маја 1856. у Фрајбергу (Прибору /: Freiberg, Příbor/), руралном градићу у сјевероисточној Моравској, јужно од Остраве.
У октобру 1859. године његов отац Јакоб Фројд је с породицом напустио градић у којем је ткалачки обрт одумирао, и преселио се у Лајпциг (: Leipzig), а на почетку сљедеће године у Беч. Ту је Фројд живио све до јуна 1938. године.
У октобру 1873. Фројд се уписао на Медицински факултет у Бечу, одуставши од студирања права. Године 1878. промијенио је име у Сигмунд. Дипломирао је теку марту 1881. јер је продужио студиј како би могао радити као знанствени асистент у физиолошком лабораторију Ернста Брика (: Ernst Brücke) од 1876. до 1882. На Бриков наговор будући се физиолог посветио опћој пракси с нагласком на неурологији, те је у септембру 1885. постао доцент неуропатологије. Исте године добио је стипендију да студира у Паризу код Шаркоа (: Charcot), а у септембру 1886. остварио је четверогодишњи сан оженивши се Мартом Бернајс (/: Martha Bernays/ 1861-1951) из Хамбурга. У октобру 1883. њен се брат Ели оженио Фројдовом сестром Аном (1858-1951); брачни се пар 1892. одселио у Сједињене Државе гдје је њихов син, Едвард Л. Бернајс (: Edward L. Bernays) послије Првог свјетског рата лансирао ново подручје односа с јавношћу (public relations). Фројдов се брак показао изузетно сретним, јер му је пружио потребни емотивни одушак. Фројдови су имали шестеро дјеце. Становали су испрва у Синхаузу (: Sühnhaus) што га је Фрањо Јосип дао саградити на мјесту Рингтеатра (: Ringtheater). Театар је изгорио 8. децембра 1881. за вријеме представе, којој је требао присуствовати и Фројд са сестром Аном. Фројдови су се 1891. преселили у стан на другом спрату у Бергазе 19 (: Berggasse) и ондје су остали до 1938. Пошто је низ година служио као радионица, стан је напокон рестауриран у музеј.
Фројдову оригиналност афирмирало је дјело Die Traumbedeutung (Тумачење снова). Његовим је објављивањем започело четрдесетгодишње раздобље разраде и ширења теорија психотерапије коју је Фројд у фебруару 1896. назвао психоанализом (Psychoanalyse). Иако је 1902. постао изванредни професор на Медицинском факултету, пропагирао је своју школу психотерапије изван факултета. Премда је мрзио путовање жељезницом, Фројд је често путовао по Њемачкој и Италији а судјеловао је и на психоаналитичким конгресима у Будимпешти, Хагу и Лондону. Фројд је 1909. посјетио Сједињене Државе гдје је предавао на Универзитету Кларк у Ворчестеру (: Clark, Worcester), савезна држава Масачусец (: Massachusetts), и стекао неповољан дојам о Америци.
У марту 1938. пријатељи су наговорили осамдесетогодишњег Фројда да напусти Беч, који су окупирали нацисти, и отпутује у Лондон. Ту су му кћи Ана и Ернест Џонс (: Ernest Jones) приредили дом у земљи коју је старац одувијек био цијенио. Пошто је продао већину своје библиотеке неком трговцу (који ју је пребацио у њујоршки Психијатријски институт) Фројд је напустио град што га је и мрзио и љубио. Дуговао му је више но што је био спреман признати. Умро је у Лондону 23.9.1939. године.
|