Позната је чињеница да је Мостар од друге половине XIX до четрдесетих година XX стољећа био град у коме је био изузетно развијен аматерски позоришни живот.
У овом периоду било је покушаја да се раде и драмске представе за дјецу. Према расположивим подацима, прва позната представа намијењена дјеци, била је „Зачарани жабац“ Јохана Плоетза (: Johann Ploetz) коју је са ученицима Треће основне школе режирала учитељица гђа Рајал 1899. године. Затим се зна да је са ученицима Прве основне школе приређен и изведен текст „Љубав и злоба“ Анте Јукића 1901. године, а ученици Основне школе Сестара милосрдница премијерно су извели 2.12.1928. године „Невидљивог Јурића“ Виктора Цара Емина. Аматери „Кола српских сестара“ премијерно су извели „Три драмске слике за дјецу“ (аутори нису познати) 25.12.1932. године. Дана 5.6.1934. године Драмска дружина Муслиманског занатлијског друштва „Итихад“ премијерно изводи представу за дјецу „Цар Ћира“ Михајла Сретеновића.
За дјецу (и са дјецом) приређиване су и балетне представе у ритмичкој секцији Соколске жупе у Мостару. Ове пројекте радила је гђа Лидија Грунер Хоушка (: Lidija Grüner Houška). Они су, на примјер, 5.2.1939. године премијерно извели дјечији балет „Танцај танцај црни кос“ и „Диње зрију“ (аутори нису познати). Године 1939. при Соколској жупи формирана је луткарска сцена. Аматерско позориште РКУД Абрашевић од 1949. године на репертоару има и драмске представе за дјецу које неколико сезона режира Ђорђе Бован.
Оснивањем професионалних театарских кућа Народног позоришта (1949.) и Позоришта лутака (1952.) озбиљније се приступа и драмском стваралаштву за дјецу.
|