2. Pregled sadrzhaja knjige
Knjiga ima uobichajenu sistematiku. Metodoloshki je utemeljena, koncepcijski valjano struktuirana, a teorijsku osnovu chine relevantna nauchna i struchna literatura, legislativa i brojni sadrzhaji koji tretiraju predmetnu oblast.
Nakon uvoda slijedi prvi dio u kojem su, ukratko, izlozhena i obrazlozhena opshta razmatranja o teoriji geopolitike. Drugi dio daje opshta razmatranja o teoriji i razvoju geopolitike, savremene geopolitichke teorije i odredjene geopolitichke projekte. Trec'i dio istrazhuje geografske, demografske, privredne i saobrac'ajne karakteristike BiH. Chetvrti dio tretira geopolitichko okruzhenje, sa posebnim osvrtom na transregionalne trendove i njihove implikacije za bosanskohercegovachke interese i politiku. Ovaj dio obradjuje i pitanja vezana za drzhave na prostoru Zapadnog Balkana, ukljuchujuc'i i ostale drzhave u shirem okruzhenju. U njemu su obradjene osnovne geopolitichke, geostrategijske i geoekonomske karakteristike BiH i drzhava Zapadnog Balkana. Jedno od obradjenih pitanja u ovom dijelu odnosi se na historijski aspekt politichkog organizovanja i funkcionisanja vlasti na podruchju BiH. U petom dijelu obradjeni su pakt o stabilnosti JI Evrope, PfP, NATO, kao i politike NATO-a, SAD i Ruske Federacije prema BiH i drzhavama Zapadnog Balkana. Shesti dio obradjuje institucionalni, pravni i geopolitichki okvir EU, instrumente njene politike, proshirenje, politiku prema drzhavama Zapadnog Balkana i JI Evrope i integracijske organizacije. Sedmi dio daje osnovna promishljanja o globalizaciji i regionalizaciji. U ovom dijelu obradjeni su: Organizacija za saradnju i sigurnostu Evropi, Centralnoevropska inicijativa, Pridruzhivanje i stabilizacija.
Pored toga u ovom dijelu obradjena je implementacija vojnog dijela Dejtonskog sporazuma. Osmi dio obradjuje geoekonomske prilike na podruchju Zapadnog Balkana i u okruzhenju, te njihove geopolitichke implikacije. U ovom dijelu obradjeni su infrastrukturni projekti, kao jedan od temelja drzhavne moc'i. U zakljuchnim razmatranjima rezimirani su osnovni zakljuchci i rezultati do kojih je autor doshao mogu biti korisni teoriji geopolitike, kao i u procesu daljnje izgradnje BiH i njenim evroatlantskim integracijama.
3. Ocjena knjige
Ova knjiga je originalna i ima najvishi stepen strateshkog promishljanja. Vrijedna je pazhnje, jer njeni brojni sadrzhaji, kao svojevrsni drzhavni projekt i vodich, imaju za cilj da pomognu drzhavi BiH na njenom putu ka evroatlantskim integracijama. Ona predstavlja veoma uspjeshnu politoloshku, nauchno-istrazhivachku studiju ne samo o teoriji geopolitike, vec' je i svojevrsni vodich za evroatlantske integracije Bosne i Hercegovine i Zapadnog Balkana. Autor je, na osnovu izvrshenog istrazhivanja, utvrdio da je geopolitichki polozhaj Bosne i Hercegovine veoma vazhan za mir i stabilnost u Evropi i Svijetu. Buduc'i da se iz cjelokupnog rada nedvosmisleno mozhe zakljuchiti da je u pitanju samostalno nauchno-istrazhivachko djelo. Naslov ove knjige je originalan i do sada nije korishten.
U knjizi su isposhtovana logichka i metodoloshka pravila. Literatura i izvori su reprezentativni i dostupni. Terminologija i geopolitichki pojmovi su ujednacheni i u skladu sa struchnim i nauchnim standardima.
Knjiga je namijenjena shiroj chitalachkoj publici, ali i studentima, nauchnim i struchnim radnicima koji se profesionalno bave ili c'e se baviti pitanjima vezanim za prouchavanja problematike vezane za politichku geografiju, geopolitiku, geostrategiju, odbranu i sigurnost.
4. Mishljenje sa prijedlogom
Ova knjiga istrazhuje konture novog bosanskohercegovachkog geopolitichkog okruzhenja i procjenjuje znachenje geopolitichkog polozhaja BiH u evroatlantskim integracijama Zapadnog Balkana. Ona je svojevrsni pogled ”odozgo” na medjunarodne odnose BiH sa drzhavama Zapadnog Balkana, EU i SAD. Obradjen je i uticaj odredjenih infrastrukturnih projekata no geopolitichke prilike na prostoru Zapadnog Balkana. U knjizi su obradjene geopolitichke, geostrategijske i geoekonomske karakteristike BiH i Zapadnog Balkana, geopolitichke zablude, iluzije i devijacije, odredjeni geopolitichki i geostrategijski nedostaci BiH, geopolitichko mjesto i uloga savremene BiH u medjunarodnoj zajednici, Partnerstvo za mir (PfP) i NATO savez, OSCE, EU i ostale institucije bitne za evroatlantske integracije.
Metodoloshki i teorijski, autor je knjigu uradio prihvatajuc'i i primjenjujuc'i savremene kriterijume politoloshkih istrazhivanja.
Jezichki, knjiga je pisana techno, jasno i precizno s vidljivom tezhinom da se priblizhi savremenom politoloshkom izrazu. Istichem skromnost autora u odnosu na postignuti rezultat koji je iznio u zakljuchcima.
Polazec'i od naprijed navedenih chinjenica, konstatujem da je knjiga ”Geopolitichki polozhaj Bosne i Hercegovine u evroatlantskoj integraciji Zapadnog Balkana” autora dr. sci. Dzhemala Najetovic'a vrijedan nauchni doprinos nashoj politoloshkoj nauci i misli. Sa posebnim zadovoljstvom preporuchujem shtampanje i javno publikovanje ove knjige.
Sarajevo, 28.12.2006. godine
|