Међународна галерија портрета је настала аматерски 1964. године у Основној школи „Центар“ донацијом ликовних умјетника са простора бивше Југославије. Свој професионални интерес везује за истраживање, презентацију и валоризацију значајне ликовне теме - портрета.
Током протеклих четири деценије Галерија портрета израсла је у значајну ликовну институцију, организујући изложбе савременог портрета, ревијалног карактера, камерне изложбе ретроспективног карактера најстарије генерације босанскохерцеговачких умјетника, рецентне изложбе у оквиру „Тузланског салона 2x13“, као и изложбе младих умјетника у оквиру Клуба Галерије. Проширујући границе свог дјеловања, Галерија портрета у Тузли је 1980. године приредила прву бијеналну изложбу цртежа и графике, једну међународну ликовну манифестацију у Босни и Херцеговини, а једну од четири на простору бивше Југославије.
Својим сталним и повременим активностима и садржајима Галерија је установила неколико вриједних збирки изграђене естетске профилације, што овој ликовној установи даје посебан ликовно проблемски значај и вриједности. Свака од тих колекција представља културну вриједност ове Галерије, њене средине, што јој у културолошком погледу даје засебну димензију.
Ослањајући се на традицију овог поднебља Галерија је формирала:
- Колекцију Савременог портрета XIX и XX вијека
- Колекцију цртежа, акварела, темпера и уља Исмета Мујезиновића
- Колекцију цртежа, графика и уља Аделе Бехр Вукић
- Колекцију легата Хаима Џемса Пинте
- Интернационалну збирку портрета – цртежа и графика
- Колекцију савремене босанскохерцеговачке умјетности
- Колекцију ликовних умјетника Тузле
- Колекцију Каселске школе
Обогаћујући своју дјелатност на различите сегменте ликовног живота Галерија портрета до сада је установила неколико домаћих и међународних облика изложбене праксе као што су:
- Квадријенале савременог портрета
- Салон 13
- Тузлански салон 2x13
- Интербифеп
- Клуб галерија
- Међународни атеље „Исмет Мујезиновић“
- Ретроспективе тузланских умјетника
- Тузлански дани мурала
Посебну активност Галерија је испољила у домену издавачке дјелатности што њеној укупној културној егзистенцији даје карактер цјеловите ликовне институције. Значајан издавачки подухват свакако је издавање монографије „Исмет Мујезиновић“ на босанском и енглеском језику, затим монографска издања умјетника завичајаца, ликовна мапа „Тузла некад“, као и каталози ревијалних изложби, квадријенала портрета, међународне изложбе портрета, цртеж и графика, монографски каталози у Салону 13, Тузланском салону 2x13 и монографија Златка Угљена.
|